Česká firma prorazila v Hollywoodu s filmovým sněhem

Sága rodinné společnosti CIUR. Příběhy, které notoricky známe, vidíme stále dokola. Filmy, co nám dají nový rozměr hrdý středoevropského srdce Česka.

Sníh jen v zimě?

Sníh je vločka za vločkou snášející se k zemi. I takto lze o sněhu romanticky začít. O sněhu je mnoho písní plných radosti, nostalgie spojených především s časem vánočním. Sníh nás provází začátkem roku na horách. Mnoho z nás na něm tráví jarní prázdniny s dětmi. Sníh je totiž i symbolem zimních radovánek a sportovních aktivit. Lyžování, snowbordingu, běžkování, sáňkování, bobování, snowtubing, žádná tato akce se neobejde bez pořádné vrstvy sněhu. A přece…

…existuje mnoho zimních filmových ság, románů, povídek, thrillerů, komedií, seriálů a sitcomů, které produkce natočila za horkého kalifornského léta v Hollywoodu, a přece se vše odehrávalo v mrazivém dni, vysokohorském pásmu, na jiné zamrzlé planetě nebo v apokalyptické době ledové.

Hollywoodský sníh

A kde že se ten Hollywoodský sníh bere, vypadá reálně, a ať děláte, co děláte, netaje ani v těch největších vedrech?

Zásadní je know-how. Léta práce a vývoje. Léta zkoušení a snažení se o co nejvěrohodnější produkt. Produkt, který bude vypadat reálně a bude důvěryhodný. Filmový sníh se používá odjakživa, ale až nové tisíciletí zvládlo jeho reálné napodobení ve filmových scénách. Důležité je diváka vtáhnout do děje takovým způsobem, aby se soustředil na děj tak, že nebude zkoumat nevěrohodnost okolí. Scéna zkrátka musí vypadat jako opravdu zasněžená.

Jak se produkt vyrábí, je věc druhá. Maximálně zarážející na celém procesu je ekologičnost, udržitelnost a přírodně ochranný charakter celého procesu výroby, počínaje od suroviny až po celé zpracování ve výsledný filmový sníh. Vstupním materiálem, světe div se, je nepotřebný papír, určený k recyklaci. V České republice jej takto umí zpracovat pouze a jen společnost CIUR. Česká rodinná firma, která je na trhu více jak 30 let.

Ekologie a průmyslový sníh

Ekologie je základním kamenem udržitelného rozvoje našeho života v takové formě, jakým je již několik tisíc let. Filozofií ekologie v souvislosti s výrobním procesem je jeho minimální vliv na přírodní a nerostné bohatství, které se vyvíjelo a tvořilo ne tisíce, ale stovky tisíc let.

Všechny produkty vznikající ve firmě CIUR jsou na tomto filozoficko-ekologickém základu postaveny. Ochrana přírodních zdrojů spočívá v použití celulózového vlákna z recyklovaných výrobků, základní surovinou je již vyrobený nepotřebný, dá se říci lidově odhozený, papír. Ochrana nerostného bohatství zase spočívá ve využití recyklátu jako vstupní suroviny. Při výrobě filmového sněhu není potřeba dolovat suroviny, není potřeba lomů, dolů, chemických továren, ale pouze jen svozové auto, které kdesi nechtěnou surovinu přiveze do výrobního závodu.

Voda začíná být vzácnou

Průmysl vždy musel využívat říčních toků a papírny zvlášť. Výroba suchou cestou se zdá býti nemožná, a přece jen v Brandýse nad Labem, ve výrobním závodě CIUR to možné je. Výroba se děje v celém svém procesu suchou cestou. Tedy není zde využito užitkové, natož pitné vody. Naopak. Celá firma má svůj systém svodů dešťové vody do přilehlé nádrže, ve které se celoročně prohánějí kapři.

Škoda, že se filmové Oskary nedostávají za nejvěrohodnější filmovou pomůcku, určitě by jí SNOWCEL získal v mnoha filmech.

Udržitelnost s filmovým sněhem

V současné době papíru ubývá, a to ve všech směrech a odvětvích. Jediný obor, kterému je papír v současné době nakloněn je balíková přeprava zásilek v kartonových obalech. Tak tohle opravdu zdroj filmového sněhu není. Surovina tedy bývá velmi vzácná. Na druhou stranu zatím ve filmovém průmyslu neexistuje lepší náhrada než sníh na bázi celulózy.

Autentičnost papírového sněhu

Věrné spojení je na základě speciálního a profesionálního nástřiku dané hmoty. Způsobu rozvláknění a také zkušenosti, které filmový průmysl má z výrazem v kameře, v záběru nebo v detailu. Sníh z CIURu zanechává nesmazatelnou stopu pro budoucí generace na filmovém plátně s výrobkem SNOWCEL. Zahrál si v mnoha filmech zvučných jmen. 145 filmů s papírovým českým sněhem od firmy CIUR bylo na ceny filmové akademii nominováno a 23 z nich tuto nominaci proměnily k obdržení Oskarových sošek.

Škoda, že se filmové Oskary nedostávají za nejvěrohodnější filmovou rekvizitu, určitě by ji SNOWCEL získal v nejednom filmu.  

Lídr ve výrobě celulózových vláken