Enormní nárůst teplot. Globální oteplování a zateplení na léto.

Pokud bychom měli charakterizovat venkovní teploty, má pro ně český jazyk mnoho podob. Od těch příjemných, až po ty nepříjemné a vlastně nechtěné. Teplo, vedro, zima, chladno, parno, vlezlo, mrazivo…

Z těch pozitivních doma můžeme mít příjemné teplo, překvapivý chládek. Ač je v tomto případě chládek k teplu protikladem, v obou případech jde o vyhledávaný stav domácí pohody.  Teplo chceme mít v podzimních a zimních dnech. A naopak chládek v horkých až vedrem prosycených dnech v letním období. Pro domov a příjemné prostředí, do kterého se rádi vracíme, je potřeba zajistit teplotní stabilitu v domě během celého roku. Jak se to dá zvládnout, když se teplota během roku mění tak enormním způsobem?!

V létě 2023 potrápili českou republiku extrémně vysoké teploty.

Léto je snad nejvíce náchylné pro střídání teplot. Na rozpálené střeše může teplota dosahovat i 50 °C. V ranních hodinách pak teplota enormně klesne v začátku srpna i pod 10 °C. To je víc jak 40°C teplotní rozdíl. Takový nápor na střešní, potažmo stropní, konstrukce se musí uvnitř domu projevit.

Vedro je dočasné. Není nutné přežívat, ale žít.

Při přehřívání interiéru majitel řeší primárně současný stav věcí a nepřemýšlí směrem dopředu. Koupě klimatizace ho napadne jako první. „Aktuálně je vedro, musím se zchladit.“ Je dobré umět vyřešit současnou situaci, ale co na podzim a v zimě? Klimatizace bude jen ozdobou na zdi?

Je naprosto jasné, že řešení musí být v dlouhodobějším výhledu spojené s kvalitní izolací domu, střechy, stropu a následně stěn. Proč je tak nutné začínat stropem? Je potřeba myslet i na zimní období. Až začnu topit, přirozeně bude teplo stoupat vzhůru, a když nezateplím strop nebo střechu, bude mi cenné teplo unikat pryč, ven. Zkrátka se můj dům stane teplu průtočným, stane se z něj průtokový ohřívač venkovního vzduchu. To je vzhledem k cenám za média a energie naprosto nepřípustné. Kvalitně zateplit je tedy alfou a omegou kvalitně stabilnímu mikroklimatu.

Měrná tepelná kapacita jako parametr pro porovnání tepelných izolací.

Zateplení, které funguje i v létě, je závislé na dvou základních fyzikálních veličinách. Objemové hmotnosti a měrné tepelné kapacitě. Čím budou vyšší hodnoty těchto veličin, tím lépe se mikroklima v domě udrží. V případě objemové hmotnosti se nám u lehkých izolací může stát, že budou plnit funkci tepelné izolace v zimě, ale nikoliv jako brzdné vrstvy pro horko v létě. Objemová hmotnost od 30 kg/m3 je tak přiměřená. Hodně o izolaci prozradí její měrná tepelná kapacita. Nízká měrná kapacita pod 1000 J/kg.K, v kombinaci s nízkou objemovou hmotností, bere schopnost tepelné izolaci plně vzdorovat letním horkům. Na druhou stranu existují tepelné izolace, jejímž objem, spolu s měrnou tepelnou kapacitou nad 2000 J/kg.K, zajistí příjemné podstřešní prostředí i  v těch nejteplejších letních dnech. Narovinu je nutné poznamenat, že pokud máme podkroví, které má v plášti i střešní okna, bude nutností připojit k zateplení i kvalitní zatemnění těchto otvorů. Střešní okna i v zateplené střeše budou vždy nejslabším článkem v celém mikroklimatu, které má být i v parnu příjemné.

Horko přejde, nastane podzim.

Podzim přichází pozvolna. Jeho příchod pocítíme tak v druhé polovině října. Sice přichází pár studených dnů, ale babí léto nás udržuje ve stavu bezelstné nepřipravenosti. Příroda je v tomto směru obezřetnější. Všechny živočišné druhy, které chtějí zimu přežít, se na ni důkladně připravují. I naši předci v tomto ohledu byli prozíraví a důsledně se na zimu připravovali. V současné spotřební době máme tendenci řešit chlad a mrazivo v zimě jako přehřívání a vedro v létě. Až nastane! Kupujeme okamžitě přímotop nebo hledáme lepší kotel, protože jsem zase na zimu zateplit nestihli.

Přijdou plískanice, začnou růst plísně.

Výkyvy teplot jsou v podzimním období pro naše bydlení mnohdy více devastující než extrémní rozdíly v létě. Nejsou sice tak rozsahem velké jako v červenci, ale často klesají pod tak zvanou hranici, které říkáme rosný bod. Na málo zateplených místech, místech s tepelnými mosty, kde klesne teplota pod tzv. rosný bod, začne vzdušná vlhkost kondenzovat. A tak se z těchto míst stávají místa vlhká až mokrá. Při neustálém opakování tohoto procesu se tato místa stávají hnízdem hnilob a plísní. Celkově tak je takový prostor nezdravím a pro astmatiky i v budoucnu životu nebezpečným. 

Tepelná izolace pro celý rok a pro celý Váš život

Tepelná izolace by měla být přítelem Vašeho domu po celý rok. Foukaná izolace zateplí všechna místa a skuliny, zamezí vzniku tepelných mostů. Celulózová izolace zase zvládne díky měrné tepelné kapacitě 2020 J/kg.K letní přehřívání a Climatizer Plus je ryze českým výrobkem s 20letou garancí, která zajistí po mnoho let příjemné vnitřní prostředí.

Zodpovědnost za zdraví

Zodpovědnost vůči zdraví svých blízkých a našemu vlastnímu je primární a výběr kvalitní izolace k takové zodpovědnosti patří. Climatizer Plus se aplikuje rychle. Jeho zafoukání Vám nezabere ani den, protože jeho aplikací se zabývají školené a profesionální firmy. Vy jste jen v roli přebírající a následně si užívající osoby.

Centrum péče pro zákazníky CIUR

Firma CIUR má k dispozici zkušené pracovníky Centra péče pro zákazníka, kde Vám poradí a pomohou vybrat vhodný typ zateplení Vaší střechy, půdy, stropu nebo celého domu. K dispozici je všem bezplatná zelená linka 800 888 959. (od pondělí do pátku, od 8.00 do 16.00)

Lídr ve výrobě celulózových vláken