Jak lze mezi panely bydlet v klidu a tichu? Odhlučněním.

Pracujete pro představenstvo SVJ nebo vedení bytového družstva a jste otrávení z věčných stěžovatelů ohledně hluku? Čeká Vás shromáždění vlastníků bytů s takovými nespokojenými majiteli? Očekáváte další stížnost pane Nováka na slečnu Šípkovou? Zkrátka ať položíme jakoukoliv otázku, je hlavním problémem ve Vašem domě hluk a rozmrzelí sousedé? Pak Vám nezbývá nic jiného než doporučit jim jejich vzájemné odhlučnění.

V bytových domech se nikdy nebude, z hlediska hladiny hluku, bydlet tak komfortně jako ve vlastním rodinném domě. Pokud si budete vybírat svůj rodinný dům, jistě tuto stránku věci neopomenete a zajistíte si odhlučnění již předem v projektu. A když budete na hlučné „sousedy“ nadávat, tak asi jenom na vlastní děti.

Bytový dům je ale směs všech tipů lidí. Každý z nich má jiné rodinné rituály, každý z nich je zvyklý na něco jiného. A tak je to i s hlukem. Panu Novákovi vadí hlasitá hudba, má rád svůj klid a paní Šípková zkrátka hlučícího souseda nevnímá a nevnímá hluk jako diskomfort. Zkrátka jak se říká: sto lidí, sto chutí. Jednou z možností, jak se zbavit nechtěného souseda je odstěhovat se do svého. Rodinný dům je ale v dnešní nákladné době nadstandardním komfortem, který si může dovolit jen málokdo. Spousta lidí ani nechce mít dům, starat se o nejen o něj, ale o přilehlou zahradu, pozemky. Zkrátka mnoho lidí má rádo svůj klid. Mnoho starších občanů v důchodovém věku vnímají bytové bydlení jako více bezpečné. Vždy se mohou dovolat nějaké pomoci, či když potřebují, najde se ochotný soused s pomocnou rukou. Ve městech je bytové bydlení velmi oblíbené. Takže řešení proti hlučnému sousedovi je nepřizpůsobovat se jemu, ale řešit situaci pro sebe.

V případě bytového domu je opravdu prvním řešením takové nepříjemné situace obrátit se na vedení SVJ, na vedení družstva nebo na majitele objektu. Ten by měl pomoci najít řešení, které bude vyhovovat všem. Krom toho v podobné situaci se přece může ocitnout kdokoliv.

Hluk by se měl v první řadě řešit od zdroje. Takového nepřizpůsobivého souseda ale těžko donutíte, aby si opatření proti sobě sám zrealizoval. Tento způsob řešení se dá nabídnout při hlučícím výtahu, bytové kotelně nebo v případě jiného stacionárního, tzv. nepohyblivého, zdroje hluku.

Pokud tedy zaklepeme sousedovi na dveře a nepochodíme s naší prosbou o snížení jeho hlukových projevů, pak nezbývá nic jiného než si poradit ve vlastním. Důležité je odhlučnit efektivně. Najít tu část bydlení (strop, stěna, ložnice, dětský pokoj), která je hlukem zatížena nejvíce. Pak přichází ta nejtěžší část, a to výběr řešení.

Požadavky jsou jasné, řešení musí zabrat co nejméně prostoru! Prostor je pro nás velmi důležitý. Na malém prostoru se cítíme stísněně, mnozí dokonce klaustrofobicky. Mnohá řešení, které nabízejí „známé firmy“ jsou víceméně dostačující, ale nesplňují základní podmínku, ubrat co nejméně z vnitřního obytného prostoru. Obyčejná sádrokartonová předstěna zabere kolem 10 cm, a ještě je její účinnost naprosto nedostačující. Hlavní složku, hmotnou desku, která by zabrzdila nechtěný hluk, v žádném případě neobsahuje.

Rozhodně nejsnazším řešením je využití hmotově silné desky WOLF, která dokáže utlumit celou škálu hlukových situací, těch pisklavých i těch dunivých. Na takové spektrum je samotný sádrokarton krátký. Účinnost desek WOLF ve skladbě s dřevovláknitou deskou a obkladovým sádrokarton podají svůj výkon již od 4 centimetrů. Je pak rozdíl, zda Vám takové řešení zabere 4 nebo 10 centimetrů. Tenhle výběr, na stejně účinném odhlučnění je nesrovnatelný.

Nejde jen o prostor, jde také o peníze. Takový metr čtvereční dnes ve velkém městě stojí okolo 100.000,- Kč. Proto i místo, které zabere odhlučnění musí být co nejtenčí. Pokud bychom takový masivním způsobem odhlučněný byt prodávali, můžeme přijít na takovém bytě i o půl milionu korun, ne-li více!

Deska WOLF je přírodním materiálem. Jde o kartonovou desku vysypanou miliony jemnými zrnky písku, které dokážou hluk v konstrukci utlumit. Rozptýlit. Deska jde aplikovat na stěny, do podlahy i na stropní konstrukce v podobě zavěšených podhledů. Desku koupíte na e-shopu společnosti CIUR, která je jediným distributorem německé kvalitní značky WOLF. Každopádně spor mezi panem Novákem a paní Šípkovou taková deska vyřešila ku prospěchu všech tří stran. Ano, je to tak. Neboť pan Novák si po odhlučnění od slečny Šípkové přestal chodit stěžovat vedení SVJ. Takové tiché a klidné odhlučňovací konce by si přálo každé vedení družstva a SVJ, majitelů bytů i celých činžovních domů.

Lídr ve výrobě celulózových vláken