Jak zateplit chalupu, když zatápíme každý týden a chceme ušetřit nějakou tu kačku za energie

Paní Alena doporučuje

Paní Alena má své kořeny v jižních Čechách, ráda se sem s celou rodinou vrací již několik let na generacemi opečovávanou, půvabnou, historickou chalupu s bytelnými kamennými klenbami. Kamenné klenby jsou studené a chladné, a tak se s manželem rozhodli, že tomu učiní rázný konec.

Jak sama říká: „Máme již několik desítek let s manželem a dcerou kamennou chalupu v krásné krajině jihočeského Písecka. Chalupa není velká, ale roky přibývají a s nimi i práce na chalupě. Je pro nás čím dál tím více náročnější o vše pečovat a zároveň si užívat zaslouženého klidu. Stropy chalupy jsou staré, kamenné, klenuté. Přímo nad nimi půda, kde si naše dcera jako malá ráda hrávala, vyhledávala tajemná zákoutí a často jsme ji tam s manželem nemohli vůbec najít.“ Začíná svůj příběh vyprávět paní Alena a pokračuje:

„Půda domu je fortelná, pochozí, dřevěná. A těch věcí, co se na ni vždy vešlo a léty se nakupilo. Časem se z toho však stal ráj pro odkládání tak zvaných „nezbytných“, tedy nepotřebných věcí. Ideální prostor pro kuny a myši v naší nepřítomnosti. Jeden čas jsem měla pocit, že si naší chalupy užívají více než my.

Obytné prostory vytápíme klasickými radiátory, které jsou napojeny na plynový kotel. Ano, chalupa je v zástavbě, takže se nám před několika lety povedlo se napojit na místní plynovod. Těšilo nás tehdy, že jsme se tím posunuli na zdroj energie, který se nám v budoucnu vyplatí a jeho spotřeba nebude pro nás finančně náročná. Ale ouha, před časem se tento zdroj ukázal jako nedostačující a vzhledem k vysokým cenám za energie i finančně nákladný. Kotel nestačí naši spotřebu pokrýt, a tak jsme nuceni některé místnosti dotápět původními kamny, konkrétně na dřevo. Samozřejmě zatopit si dřevem je velmi příjemné, a pro mne i voňavé. Celá chalupa se pak pro mne příjemně proteplí. A já si mohu sednou di svého oblíbeného křesla a oddávat se čtení knih.

Ach… s manželem už nejsme nejmladší, a tak se pro nás stává příprava dřeva náročná. Sehnat kulatinu, nechat ji dovést a složit před chalupou, rozřezat na špalky, poskládat do kůlny a na zápraží, polínka nasekat naštípat, třísky naštípat, …zkrátka je toho moc a nějak už dvakrát do toho nechce. Jsme z domova z pražského bytu zvyklý otočit kohoutkem a mít teplo, kdy se nám zamane. Vždy když v neděli z chalupy odjíždíme, je mi líto, že draze vyrobené teplo zde necháváme a nečeká tam na nás do příštího víkendu. To jsme také časem změnili a nechávali jsme kotel, pro vyšší komfort našich pravidelných víkendových návštěv, sepnutý. Každý týden, jen co jsme v pátek večer dorazili, jsme se těšili na teplo naakumulované v kamenných zdech. Manžel ale pravidelně kontroluje naši spotřebu, a ta už je kamenem úrazu. Vždy do dvou dnů od našeho nedělního odjezdu se kotel spínal a vytápěl, i když tam nejsme. To cítí každý z vás, že se to na naší peněžence muselo citelně odrazit.

Chalupu milujeme, místo je pro nás oázou klidu a pohody, takže přišlo na pořad dne rozhodnutí o nějaké té finanční i energetické úlevě a následném šetření. Volba byla jasná. Zateplení. Ideální čas, co s nepotřebnými krámy na půdě. Vyklidit, vyčistit a zateplit.

Zateplení půdy se nám zdálo ideální, a i technik od společnosti CIUR nám toto rázné odhodlání potvrdil. Rozhodnout se mezi celou škálou izolačních materiálů je pro laika oříšek. Řešili jsme vatu, nějakou minerální izolaci, stříkanou chemickou pěnu… nakonec jsme se rozhodli, také kvůli nezvané nájemnici kuně, pro Climatizer Plus, foukanou izolaci na bázi celulózy. Jde o přírodní materiál, který má nadstandardní tepelnou setrvačnost a vysokou akumulační schopnost, a o tu nám šlo především. Krásně jsme tím doplnily naše kamenné zdi a klenby.

  Jak se nám báječně žije po zateplení? Rána se studenými zdmi, které na mě vždy dýchly, jsou ta tam. Chladné zdi, kde ruce na omak zábly také. Nevěřila jsem, ale jakmile zateplení bylo hotovo, jsou naše příjezdy na chalupu pro mne mnohem veselejší a více se těším. Zdi jsou nyní na omak teplé. Ráno se příjemněji vstává, neběžím už tak rychle uvařit horký čaj, abychom se zahřáli. A k manželově radosti kotel celý týden do našeho příjezdu nemusí sepnout, to znamená, že se teplo akumuluje nejen v kamenných zdech, ale také v nově zatepleném stropě pod naší půdou. Věřte nebo ne, jakmile se zateplení Climatizerem Plus odráží na platbách za energie, hned je s tím chlapem veseleji.

Jen sousedi se na nás teď více mračí. Proč? Stěžují si, že už chytili tři potvůrky kuny, které běžely od nás. Tajemství, proč tomu tak je, jsem jim neprozradila. Ale až budou chtít zateplovat, poradím jim. Vždyť my už zatepleno máme. Čím? Climatizerem Plus od firmy CIUR“  

Krásný den všem, Vaše paní Alena

Lídr ve výrobě celulózových vláken