Jistota s difúzní fólií v průběhu stavby

Pojistná difúzní fólie a rozmary počasí

S blížící se zimou jsme na rozmary počasí zvyklí. Dneska prší, zítra zasvítí slunce. Možná se od hor přižene vichr nebo napadne cenťák sněhu. Taky se může stát, že přijde bouřka a budou padat kroupy. To vše je v české kotlině možné.

Počasí si zkrátka nevybereme, jaké se přižene, takové je. Těch slunných dní ubývá a s podzimem přichází ty dešťové mraky, mrazivá rána a chladné noci. V tomto období je na stavbách rušno v teplejších dnech se finišuje minimálně s tím, jak co nejrychleji ochránit stavbu před zimou a nastartovat zimní práce uvnitř objektu. Tedy nejdůležitější je dostat na zimu stavbu tzv. pod střechu. Co ale dělat, když máme hrubou stavbu a nejde střechu finálně dokončit? Někdy to prostě není ani technologicky možné vzhledem k navazujícím pracím. Co ale lze, je ochrana dřevěného krovu pojistnou difúzní fólií. Střecha si zaslouží mít kvalitní pojistnou difúzní fólii, která má dlouhou životnost a zajistí nadstandardní ochranu i v průběhu výstavby.

Fólie se testují proti krupobití

Jedním z již jmenovaných rozmarů počasí je silné krupobití. V Evropě přibývá silných povětrnostních jevů. Jejich součástí je i krupobití s kroupami o tloušťce až 5 cm. Je to noční můra všech stavebních firem. Jakmile začnou padat první kroupy, hned vyvstane otázka, zda konstrukce vydrží, zda zůstane střecha suchá, zda neproteče, zda nepoškodí již aplikované materiály nebo zda nebudou zcela zdevastovány, a tedy na vyhození. Bohužel ne každá střešní krytina krupobití vydrží. Někdy je potlučená tak, že nepomůže ani finální krytina, natož pojistná fólie. V těchto případě je nutné střechu vybavit bezpečnou pojistnou difúzní fólií. S tou pravou pojistnou fólií zůstane střecha suchá i v případě silného krupobití.

Pro krupobití pro clima®

Německý výrobce pro clima® nechává opakovaně testovat kvalitu svých výrobků nezávislým uznávaným testovacím centrem. K testování byla použita řada SOLITEX, čtyři vybrané vnější pojistné fólie. Výrobky testovalo uznávané švýcarské testovací centrum, které provádí testy pro zápis do tzv. Hagelregister (volně přeloženo „registr pro materiály odolné krupobití“). Testování se provádí pro Asociace požárních pojišťoven. Po úspěšném testování získaly pojistné fóliové membrány zápis do tohoto celoevropsky uznávaného registru.

Testovány byly tyto fólie:

Název pojistné difúzní fólie pro clima®Třída odolnosti proti krupobitíVodní sloupecVystavení povětrnostním vlivům
SOLITEX WELDANOHW 55 000 mmaž 6 měsíců
SOLITEX MENTO 5000HW 55 000 mmaž 6 měsíců
SOLITEX MENTO 3000HW 55 000 mmaž 6 měsíců
SOLITEX MENTO PLUSHW 55 000 mmaž 4 měsíce

Tabulka stupňů odolnosti proti krupobití:

Stupeň odolnosti proti kroupámPrůměr kroupy (mm)Hmotnost kroupy (mm)Rychlost dopadu (m/s)Klasifikační hranice (J)
HW 1100,513,80,04
HW 2203,619,50,7
HW 33012,323,93,5
HW 44029,227,511,1
HW 55056,930,827,0

Výsledek testování pojistných difúzních fólií pro clima®

Všechny čtyři fólie dosáhly v kombinaci s měkkou dřevovláknitou izolační deskou nejvyšší třídy odolnosti proti krupobití HW 5. Jak probíhá vlastní testování? Během testu je fólie namontována na měkkou dřevovláknitou izolační desku a následně jsou na ni vystřeleny kroupy o průměru 50 mm rychlostí 110 km/h. Fólie se poté vizuálně zkontroluje, zda na ní nejsou trhliny, a pomocí testování vodního sloupce se otestuje na její těsnost. Aby fólie v testu uspěla, musí být její vodotěsnost potvrzena i poté, co na ni dopadly tyto ohromné kroupy.

Nejenže všechny čtyři fólie dosáhly nejvyšší třídy odolnosti proti krupobití HW 5, ale byly vodotěsné i v rámci zkoušky vodního sloupce. Fólie pro clima® bodují také při vnějším působení povětrnostních vlivů nebo při dočasné funkci střechy na stavbě. Mnoho běžně používaných střešních tašek dosahuje pouze třídy HW 4.

Všechny čtyři testované pojistné difúzní fólie pro clima® zajišťují dodatečnou ochranu střechy díky své vysoké třídě odolnosti proti krupobití HW 5, a to i v případě, že dojde v důsledku krupobití k rozbití tašek nebo jiné střešní krytiny. Fólie pro clima® udrží zkrátka střechu suchou ať je venku vedro, zima, podzimní plískanice nebo jarní rozmarná slota.

Lídr ve výrobě celulózových vláken