Proč je difúzně otevřená ta pravá…

K difúzi dochází díky rozdílu tlaku mezi interiérem a exteriérem, nebo-li mezi vnitřním a vnějším prostředím. Difúze směřuje v zimě zpravidla zevnitř ven a v létě zvenku dovnitř.

Transport vlhkosti do konstrukce je závislý na difúzním odporu materiálu, nebo-li na ekvivalentní difúzní tloušťce materiálu – hodnota sd. U parozábran dosahuje hodnot vyšších než 100 m. U parobrzdných prvků jde o hodnotu nižší než 100 m. Pro difuzně otevřené izolace se hodnota pohybuje pouze v jednotkách.

Léto a letní teploty trvají ve střední Evropě delší období než období se zimními teplotami. Difúzně otevřené konstrukce mají tak více prostoru pro vysychání. Nastalo období, kdy chceme za energie ušetřit celoročně, tedy žádné klimatizace ani velké náklady na vytápění. Tedy ideální stav s ideálně funkční izolací.

Climatizer Plus funguje jako difuzně otevřený materiál „dýchá“. Případná vlhkost se neshlukuje u nosných konstrukcí, ale rovnoměrně se po vrstvě izolace rozloží. V ploše se pak lépe vypaří. U cizích izolací – difuzně uzavřených, pak vlhkost degraduje nosné konstrukce a tím snižuje životnost celé stavby.

Jak se vyznat ve škále izolačních materiálů a zároveň zajistit optimálně difuzně otevřenou konstrukci se dozvíte v nadcházejícím webináři.

Lídr ve výrobě celulózových vláken