Systémově napojená okna, aneb jak zvládnout vzduchotěsný systém a vybrat kvalitní okenní pásky.

Zdaleka nás neminou dnes notoricky známá negativní hesla o oknech. Okna mají největší ztráty v celém domě, a to jak tepla, tak chladu. Okna mají největší tepelnou ztrátu. Okna přehřívají interiér domu. Samozřejmě okna jsou v těchto ohledech jistým slabým článkem v celkové ochraně před energetickou ztrátou, ale největším oříškem pro stavební firmu bývá ne vlastní okenní výplň, ale připojovací spára mezi stavební konstrukcí a vlastním oknem. Připojovací spára musí být ze strany interiéru vzduchotěsná a zároveň parotěsná. Parotěsných materiálů je celá škála. Holt vyznat se v nich a prosadit svou značku musí zvládnout mnoho obchodních zástupců (to se pak projevuje jak v ceně, tak v kvalitě jednotlivých pásek), ale přijít s páskou, která je vzduchotěsná a zároveň parobrzdná, tedy pro difúzně otevřenou spáru a konstrukce dřevostaveb, které mnohdy sami o sobě jsou již difúzně otevřené, tak takových pásek je velmi málo.

Co to vlastně znamená parobrzdná?

Parobrzdné známe nejen pásky, ale především fólie, které se používají do difúzně otevřených systémů střech a ostatních konstrukcí, převážně u dřevostaveb. Parobrzdná znamená systémově zapojená do organismu konstrukce budovy, který pracuje s vlhkostí. Někdy také takový systém nazýváme „aktivní“. Konstrukce pracuje na základě rozdílu tlaků mezi interiérem a exteriérem. Zkrátka snaží se dorovnat buď tlakovou ztrátu nebo přepětí. Startuje proces vyváženého stavu, který zaručuje, že přebytek vlhkosti v interiéru půjde z konstrukce v zimním období ven nebo naopak v letním období dovnitř.  Základem je seřadit materiály tak, aby byl daný systém vyladěný a mohl si sám dýchat a pracovat na základě přírodních zákonů. Zkrátka aby přirozeně pracoval s vlhkostí a nezatěžoval dramaticky detaily, spáry a jiná náchylná místa v konstrukci. Rozdíl tlaků, nebojme se to říci, je dán i teplotními podmínkami. Často slyšíme i v televizi při předpovědi počasí, „brázda nízkého tlaku nám přinese proměnlivé a deštivé počasí.“ Nebo naopak moderátor může hlásit: „…díky brázdě vysokého tlaku se k nám z jižní Evropy tlačí teplý vzduch o vysokém tlaku a přinese nám krásné slunné počasí.“ Tak to máme i s domem. Brázda vysokého tlaku s teplým počasím se nám snaží dům s funkčním parobrzdným systémem zchladit a na podzim při opačně se tlačícím systému nízkého tlaku vzduchu nám vlhkost se naopak tlačí ven. Tento vyrovnávací systém má pro náš život v našich domovech ještě jedno velké plus. Pracuje za nás. Je to vlastně jedno velké objevené přírodní perpetuum mobile. My sedíme v pohodě doma a dům si vlastně za nás dýchá a dýchání reguluje zcela sám.

Vzduchotěsný a difúzně otevřený, jde to dohromady?

Vzduchotěsný systém rozhodně neznamená difúzně uzavřený. Pokud je zmínka o tomto funkčně špičkovém systému znamená, že jde o systém, který je opravdu molekulám vzduchu naprosto těsný a nedochází tak k energetickým ztrátám. Systém je ověřitelný tak zvaným Blower Door Testem. V době energetické krize a následků, které tento kritický stav ještě vyvolá, je čím dál vyšší tlak mít dům, budovu, objekt vzorně vzduchotěsně zaizolován tak, aby ani jedna molekula našeho energeticky zahřátého, či vychlazeného vzduchu nepadla nazmar.  Blower Door Test má vypovídající hodnotu a pro pasivní domy s dotací je bezpodmínečně nutný.

Co si přeje firma od takové parobrzdné pásky?

Obecně lze říci, co je cílem takové firmy, která okna montuje. Je to jasné, předat bonitnímu klientovi svou práci bez vad a nedodělků. Z ankety vyplynulo následující: „…nechceme řešit žádné reklamace, vracet se na jedno místo dvakrát je pro každou realizační firmu devastující, 2x práce člověka, 2x materiál, 2x cesta na místo určení, poprvé vstřícný klient, podruhé, slušně řečeno, nespokojený klient.“ Říká předák prováděcí firmy montující okna. Jedna z věcí, které jsou často reklamovány jsou po čase slepené, odchlíplé, či špatně držící připojovací lepicí pásky. Pokud firma přijede montovat na stavbu svá okna klientovi, snaží se předat dílo bez zjevných vad. To se podaří i s jinou páskou, ale už druhý den klient lomí rukama a zuří nad odchlíplou či špatně přilepenou páskou. V tu chvíli i prováděcí firma lomí rukama a nepěje na pásky žádnou chválu. Průzkum tedy prozradil více: „…pokud se naučíme používat kvalitní pásky, a my jsme se tak naučili, máme vyhráno. Používáme pásky od firma CIUR značky pro clima, řada CONTEGA. Na tyhle pásky je spolehnutí a nepamatuji se, že by se nám po použití těchto pásek stal nemilý návrat ke klientovi, ba naopak. I pro nás je spokojený klient dobrou reklamou.“

Pro clima má super řadu CONTEGA

Co je na těchto páskách tak unikátní? Řada CONTEGA má mnoho variant. Pásky s označením SL jsou určené pro použití v interiéru. Tak například lepicí páska CONTEGA SOLIDO SL-D je celoplošně lepicí a omítatelná napojovací páska, která zaručuje zde popsané vzduchotěsné a parobrzdné napojení oken a dveří na straně interiéru na navazující stavební konstrukce ze dřeva, betonu nebo zdiva. Integrovaná lepicí zóna na textilní straně zaručuje jednoduché napojení na okna a dveře. Zalepená spára je okamžitě vzduchotěsná a spoj lze stavebně zatížit. Textilii je možné jednoduše omítnout. Celoplošně lepí, ihned, bez zaváhání. Extrémní lepicí sílu zajistí modifikované voděodolné lepidlo SOLID. SOLID je speciální voděodolné akrylátové adhezní lepidlo. Pásek s těmito výhodami je více, ale proč nepředstavit letošní novinku, když je pro svou lepicí účinnost tak žádaná. Pokud mají pásky řady CONTEGA označení EXO jsou  určené pro použití v exteriéru. Ty jsou difúzně otevřené a navíc extrémně odolné vnějším povětrnostním podmínkám. Označení IQ svědčí o inteligentních páskách, díky kterým provedete vzduchotěsný spoj jak ze strany interiéru, tak ze strany exteriéru. Její membránovitá struktura umožňuje přizpůsobit se podmínkám díky proměnlivé ekvivalentní difúzní tloušťce. Pásky s takovým rozsahem mají široké uplatnění ve stavebnictví a jsou nepostradatelným pomocníkem při odevzdání díla bez vad a nedodělků týkajících se vzduchotěsného systému a vyhovujícího Blower Door Testu.

Lídr ve výrobě celulózových vláken