Výtah vedle ložnice, neberte vše, co developer nabízí

Nabízí Vám někdo byt, který sousedí s výtahovou šachtou? Nekupujte ho! Tedy kupte ho, pokud se bude jednat o jedinečnou investiční příležitost a vy v něm nikdy… a to doslova NIKDY nebudete bydlet! Proč? To Vám vysvětlí pan Pavel…

„V dnešní době extrémně vysokých cen absolutně všech nemovitostí, jsem se odvážil, koupit si větší byt a vyměnit ho tak za náš dosud velmi malý. Z malého 2+kk jsme se rozhodli nabrat metry v bytě 3+kk o rozloze větší o celých 21 m2„, začíná svůj příběh pan Pavel a pokračuje, „v inzerátu stálo: byt v blízkosti metra, předposlední patro, nádherný výhled do okolí, prostorný, v dobré klidné lokalitě, v těsné blízkosti nákupního centra, vhodné pro rodinu s malými dětmi, velikost 3+kk“, inzerát se mi líbil, potřebovali jsme jeden pokoj navíc jako sůl, blížil se nám termín narození druhého dítěte, a tak jsme pro našeho malého synka potřebovali už vlastní pokoj. Vybíral jsem tehdy ještě v „levném“ projektu. Prodej našeho malého bytu, plus menší hypotéka byla pro nás dostačující, i tak se cena nemovitosti pohybovala již na nějakých 98 000,- Kč za metr čtvereční. Byt se nám moc líbil, severojižní orientace taky, komora na patře bezva bonus. Těšili jsme se. Čím víc jsem o tom v naší výhodně kupující euforii přemýšlel, začal jsem se ve svých představách zaobírat širšími souvislostmi.

„Sakra není ten byt náhodou vedle výtahu? Teda teď nevím, jestli ložnice není přímo vedle výtahu? Samozřejmě že byla“, rozladěně o situaci hovoří pan Pavel, „ale tento popis už Vám nikdo nenapíše, neřekne, natož aby Vás na to developer upozornil! Uvědomil jsem si, že s pokojem vedle výtahu se v noci moc nevyspíme. Chtěl jsem od koupi odstoupit a vybrat si v celém projektu jiný byt, ale žádný už jako na potvoru volný nebyl a tento by byl s pokutou rezervačního poplatku. Nakonec jsme se doma dohodli, že to riskneme. Trochu se nešťastná situace podepsala na naší psychice, ale pak jsme to začali brát jako jasnou neměnitelnou věc a zase se začali těšit.

Co nám bylo do budoucna jasné, že i když si budeme na výtah stěžovat, sousedi neustoupí z jeho užívání. Přizpůsobit se budeme muset my, nikoliv sousedé. Byt nás i tak nadchl lokalitou, polohou a rozlohou, každodenní trápení s hlukem, jsme zatím neviděli.“

„A tak jsem se stěhovali a pochopitelně nás hluk od výtahu začal trochu trápit. Nebylo to nic hrozného, ale čím déle jsme bydleli, tím více jsme jej slyšeli. Moc jsme se na ten jev i soustředili, to nám na naší vnitřní psychice nepřidávalo. Co naplat, musel jsem situaci řešit. Sehnal jsem si kontakt na technika společnosti CIUR. Referenci od kamaráda jsem ovšem nedostal na firmu, ale na výrobek značky WOLF, který firma CIUR prodává. Dostal jsem se na e-shop společnosti CIUR a tam jsem zjistil, že si desky můžu přimontovat i sám, ale stejně jsem si technika pozval. Pán byl velmi ochotný, krom toho byl také Pavel. Navrhl řešení, dal mi Příručku správného odhlučnění, která mě upozorňovala i na jiné hlučné události v domě a seznámil mě prostřednictvím výukových videí s montáží desek. Připadalo mi to stejné, jako montáž sádrokartonu u nás na chalupě. Kasal jsem se, že to zvládnu a povedlo se. Hodně mi tedy pomohl technik, se kterým jsem konzultoval každý svůj krok, a který mi pomohl i s nákupem všech požadovaných položek nutných ke kvalitnímu odhlučnění. Akustické krabičky na elektroinstalace, vruty a šrouby, které jsou pro odhlučnění systému s WOLF deskami potřebné a další komponenty včetně tmelu a přelepovací pásky. Povedlo se. A je klid, hlavně v noci!
Moje rada zní: Chcete v Praze nový tichý byt? Pak nekupujte zajíce v pytli, koukněte se na informace, co Vám developer neposkytl, developer si Vás přece musí zasloužit!“ zakončuje svůj příběh pan Pavel.

A nakonec ještě odborné vyjádření technika Pavla: „Hlukové emise výtahových zařízení se stanovují dle zvláštního normového předpisu ČSN 27 4210 – Bezpečnostní předpisy pro konstrukci a montáž výtahů – Nejvyšší povolené hodnoty hladin emisního akustického tlaku výtahů a stavební řešení zaměřená proti šíření hluku výtahů v nových stavbách. Zde se také píše, že výtahová šachta nemá sousedit s obytnou místností. U výtahu se jedná především o šíření hluku konstrukcí. Jak zabránit šíření hluku vzduchem z výtahové šachty do obytné místnosti? Pak je nasnadě se obrátit na další českou normu ČSN 73 0532. Šíření hluku konstrukcí však nelze přesně vypočítat.  Hluk si vlastně dělá, co chce. Lze jen odhadnout z charakteru konstrukcí a navazujících spojovacích detailů. Jedna věc je ale jistá, pokud už hluk od provozu výtahu do konstrukce vnikne, velmi pravděpodobně se v ní bude šířit velice rychle. Proto veškerá technologická zařízení výtahu (motor výtahu, vodítka kabiny výtahu, větrací mechanismus, rozvaděče, šachetní dveře) musí být zabezpečena a opatřena dle předpisů montáže výrobce výtahu. Všechna zařízení a instalační rozvody výtahu musí být dilatačně oddělena, pružně nebo plasticky uložena na jednotlivých konstrukcích tak, aby bylo zamezeno přenosu hluku a vibrací do přilehlých chráněných prostor. Pružné uložení takových strojních zařízení musí být provedeno odborně (neplést s odporně) s ohledem na rezonanční jevy (chvění).

Velmi důležité při instalaci výtahového zařízení je dodržení technologické kázně na stavbě a správné řešení všech detailů. V opačném případě dojde k vytvoření akustických mostů, čímž následně dojde ke zhoršení neprůzvučnosti konstrukcí a to zásadním, pro uživatele záporným způsobem. Výtah je věc mechanická, a tak se bude provoz takového zařízení časem zhoršovat, tedy bude hlučnější. Ve většině případů při zvýšené hlučnosti výtahového zařízení pomůže vyčištění vodicích lišt a promazání všech mechanických částí výtahu.  
A úplný závěr? Výtah nemá vedle ložnice co dělat! Pamatujme si to! Odhlučnění je však pak první užitečnou investicí v ryze novém bydlení.

Lídr ve výrobě celulózových vláken