Zateplování pro pokročilý věk, izolace pro mladé…

…aneb izolace na léto, zateplení na zimu.

Domácností, které řeší to samé, co pan Vlastimil, je mnoho. Také vícegenerační bydlení začíná být opět v kurzu. Mladí nemají potřebu se tolik honit, chtějí se více bavit a mít klid. Ztratili i potřebu utíkat do světa nebo do svého, finančně náročného bydlení.

Pan Vlastimil se tedy s námi podělil o svůj zateplovací příběh.

„V jednom musím dát našemu dědkovi za pravdu. Říkal, že ten barák staví s tátou i pro další generace.“

„Domek si tenkrát ješté postavili svépomocí. Chodili jemu i tátovi pomáhat chlapy z vesnice. No to se tenkrát ještě nosilo. Nic nebylo. Všechno si museli vydřít sami po víkendech. Táta dojížděl až do Opavy do práce. Taky se ten barák stavěl skoro 4 roky, než jsme se do něj s tátou, mámou a s naší babi nastěhovali. Ale to už jsem byl na světě a běhal jsem jako malý capart v kalužích okolo. Naše babi nadávala, ale nebylo jí to nic platný. Mě to staveniště lákalo, byla kolem nepřehledná džungle, kde jsme se s klukama od vedle schovávali. Bylo to tu prima, teď už to vypadá ale úplně jinak, vládnou tu naši mladí se svými dětmi a moje žena taky nadává…, ale neměnila by.

Je to radost, mít dům plný lidí, ale také starost, přece jen je tomu domu přes 60 let. To je všem jasné, že údržba musí být. Co nás ale trápí, je dnešní spotřeba energií. Pořád se o tom mluví a člověk má už strach zapnout si i rádio, aby se doplatil. Plyn tu nikdy nevedl. Kolikrát jsme se zlobili na starostu, že nedokázal plynofikaci dokončit. Jenže časy se mění a my jsme za to dnes rádi. Přece jen je elektrika v současné době dostupnější než ten plyn. Nedávno jsme váhali nad dodavatelem. Jak vidíte, sice bydlíme v jednom domě, ale máme ho rozdělený na dvě bytové jednotky. Mladí bydlí nahoře v podkroví a my, abychom nemuseli šlapat do schodů, tady dole v přízemí.

Syn Petr trval na to, že rozdělíme elektroměry a oni si svou větší spotřebu budou měřit sami. Poptali jsme dva distributory elektřiny, včetně toho současného, ale… 

…vyšvihli nám na nové smlouvě takové zálohy, že jsme to nechaly být. Ono to stejně přijde, jestli se nic nezmění a my se ženou si myslíme, že je to i tak spravedlivé. No ale začali jsme řešit, jak ušetřit jinde. Přece nebudu bez fotbalu v televizi nebo žena bez těch nekonečných seriálů? Božínku, taky chceme mít ještě něco z toho života. Minulou zimu jsme docela protopili, mladí si nahoře libovali, že mají teplo od nohou, jak moc topíme. Tohle léto bylo ovšem pro nás rozhodující. Mladí prožívali doslova peklo. Snacha byla každou chvíli s prckama tady dole u mojí ženy, nahoře se prý nedalo vůbec v těch vedrech přežívat. Ještě že syn jim postavil malej bazén na zahradě, chodili se do něj chladit každou chvíli. Nakonec syn bouchnul do stolu a začal situaci řešit. Prý už to takhle dál nejde. Jenže jaká je první pomoc?

První věc kterou jsme udělali je, že se odstěhovali na spaní dolů do jednoho pokoje, aby se vůbec vyspali. Jenže to fungovalo týden. Mladí běhali ráno větrat, aby aspoň trochu ochladili pokoje v podkroví. Syn byl rád, že nemají střešní okna, které si snacha tolik přála. Hledal tedy dál řešení: První, co Petra napadlo, byla instalace klimatizace, ale malý Petřík často stoná, má ty moderní nemoci, jako alergie a tak. Taky jsme mu řekl, hochu, ty se nedoplatíš. V zimě za vytápění a v létě za klimatizaci? Tak jsem si vzpomněl, že loni v létě Láďa od vedle zateplil střechu a bylo mu v létě prej parádně. No dal jsem Petrovi kontakt na nějakýho pana Bittnera, ať se s ním spojí a zkusí spolu něco vymyslet. Pan Bittner tady v okolí zateplil už pár domů.

Přijel hned druhý den, takovej šikovnej pán, probral to s Petrem. Já jen poslouchal, do ničeho jsem se mladýmu nepletl. Hlavně ať to není drahý a funguje to!

A zdařilo se, teď to máme od srpna nafoukaný. Chlapy přijeli i s panem Bittnerem z firmy CIUR a nafoukali nám tam celulózu. Climatizer Plus. Prej je to dnes moderní mít izolaci z recyklátu. No já jsem spíš pro tradiční materiály, ale ty zase nefungujou v létě. Hlavně že je chalupa zateplená. Nakonec byla to radost pozorovat ty chlapy při tom foukání. Lepší než ten náš českej fotbal v tý televizi.

Chlapy se činili, dokonce jsem jim slivku nabízel. Smáli se, ale nevzali si. Tak jsem je trochu vyzpovídal, proč foukají zovna tu celulózu. Dobře a rychle se s ní pracuje. Climatizer Plus má bonus 20 let záruky. Tak to ta záruka přežije i mě. Foukaná zateplí každičkej kout, vleze všude, dokonale zatepleno a pro mladý superbonus. Brání letnímu přehřívání, a taky jo. Poslední letní dny se letos už k nám dolů nestěhovali. Nemají proč. Ve svém je jim nadmíru náramně.

Tak teď už se těším i na zimu, letos žádné přetápění a bude nám všem teploučko. Jo a kdyby jste sháněli zateplení na Opavsku, tak firma CIUR, pan Bittner, šikovnej kluk, ten už bude vědět.“

Vlastimil

Lídr ve výrobě celulózových vláken